Sklep online


Sklep alsen.pl

Nasz sklepNawigacjaAktualne oferty oromocyjne i rabaty !!!

Nasi partnerzy


enterasys panda security projekt 206 emko case alsen

antec asrock asus delock emco_case fractal gigabyte intel jetway maxpoint msi via zotac

Szybki kontakt:


Intesys s.c.
Szamotuły, Staszica 9
tel. 61 29 23 054
biuro@intesys.pl


Administracja systemami baz danych

Serwery baz danych stanowią kręgosłup dzisiejszych systemów informatycznych.

 

Małe bazy danych zainstalowane na wiodących silnikach baz danych zazwyczaj nigdy nie są serwisowane, optymalizowane, sprawdzane pod kątem poprawności. Co najwyżej wykonywane są ich kopie bezpieczeństwa. Wynika to z faktu, iż obsługują małe, często jednostanowiskowe środowiska, mają taki zapas dostępnej pamięci RAM i tak mało danych, że nawet bardzo nieoptymalnie napisane zapytania zwracają wyniki w krótkim czasie. Z takimi bazami optymalizator zapytań serwera SQL poradzi sobie sam i nie potrzebują one nic prócz robienia regularnych kopii.

 

Optymalizacja szybkości przetwarzania.

W miarę gromadzenia przez firmę informacji w bazie danych, często pojawia się problem z wydajnością serwera SQL objawiający się zwielokrotnieniem czasu trwania niektórych operacji. W środowisku, w którym pracuje wielu użytkowników, często rodzi to poważne konsekwencje, gdyż zapytanie użytkownika, które trwa kilka minut potrafi blokować wszystkich innych użytkowników. Często zdarza się, że zapytania SQL kierowane do serwera zostały przez programistów napisane niechlujnie (przykładowo tysiace zapytań iteracyjnych zamiast jednego) , niemniej najczęstszą przyczyną jest brak jakiejkolwiek optymalizacji serwera i baz danych.

 

W sytucji napotkania problemów z przetwarzaniem firmy najczęściej pierwsze co robią to zmieniają sprzęt na mocniejszy. Niemniej po pewnym czasie okazuje się, że to nic, bądź niewiele zmienia, gdyż problem nie leży w sprzęcie. Dostawcy systemów zarządzania bazami danych we wskazówkach optymalizacyjnych wymieniają sprzęt na końcu listy wskazówek.

 

Serwery baz danych posiadają zróżnicowane możliwości optymalizacji. Nasza firma zajmuje się serwerami:

 • Sybase Adaptive Server Enerprise,
 • Microsoft SQL Server,
 • Sybase Adaprive Server Anywhere.

 

Microsoft SQL Server wywodzi się z Sybase Adaptive Enterprise i mimo rozdziału tych produktów w 1993 nadal są ze sobą w wielu aspektach zgodne. Sybase ASE różni się przede wszystkim tym od SQL Servera, że posiada wersje na wszystkie znaczące systemy, a ta na MS Windows jest uboższa od Uniksowych zwłaszcza o możliwość używania raw devices. W Sybase konfigurowalne jest w zasadzie wszystko co ma związek z wydajnością, wielkość strony serwera, ilość obsługiwanej pamięci, wielkość pamięci cache, wielkości pul buforów pamięci cache, sposób lokowania tabel, ilość loków, ilość deskryptorów, strategię pamięci podręcznej, wielkość pakietu sieciowego itd. Wiele z tych funkcji SQL Server realizuje automatycznie i nie można zmienić ich ustawień.

Sybase Adaptive Server Anywhere (ASA), sprzedawany jako SQL Anywhere Studio, także obsługuje szeroką gamę systemów operacyjnych, z mobilnymi włącznie. Ten silnik nie jest przeznaczony do budowania wydajnych środowisk. Jego moc to środowiska rozproszone i replikacja danych. Tu optymalizacja realizowana jest w zupełnie inny sposób, mamy do dyspozycji strukturę bazy, wielkość strony serwera i ilość pamięci RAM. Należy tak rozproszyć dane po urządzeniach, by uzyskać dzybkość operacji wejścia - wyjścia.

 

 

Optymalizacja szybkości serwera SQL (tuning)

 • Umożliwia dostosowanie wielkości strony do dominujących typów zapytań serwery OLTP (On Line Transaction Processing) mogą mieć małą stronę, serwery DSS (Decision Support System) powinny mieć dużą stronę,
 • Umożliwia ustawienie konkurencyjności pomiędzy użytkownikami,
 • Można zastosować rozproszenie plików, bądź raw devices pomiędzy różnymi urządzeniami fizycznymi (dyskami),
 • Dostosowanie wielkości jednostki alokacji systemu plików, czy macierzy,
 • Odpowiednie wykorzystanie wszystkich procesorów / rdzeni / wątków,
 • Przydzielenie odpowiedniej ilości pamięci na pamieć podręczną serwera (cache),

 

Optymalizacja baz danych

 • Odpowiednie poindeksowanie tabel ze szczególnym uwględnieniem indeksów klastrowanych,
 • Umożliwia dostosowanie wielkości strony do dominujących typów zapytań (OLTP/DSS),
 • Umożliwia ustawienie konkurencyjności pomiędzy użytkownikami,
 • Przydzielenie odpowiedniej ilości pamięci cache do odpowiednich obiektów,
 • Stosowanie odpowiednich puli cache (cache pool),
 • Okresowy rebuild tabel, bądź przebudowa indeksu klastrowego.

 

Strategia kopii bezpieczeństwa (backup and recovery plan)

Przygotowanie strategii kopii bezpieczeństwa ma fundamentalne znaczenie w działaniu organizacji. W dużych środowiskach zdarza się, że bazy, bądź ich fragmenty (szczególnie te stawiane na tańszych silnikach) padają i trzeba odtworzyć dane z backupu. Dodatkowo w środowiskach replikacji opierających się na skanowaniu loga transakcji nie wystarczy posiadanie kopii - należy mieć kopię z niewyreplikowanymi danymi do baz rozproszonych.

W przypadku padu serwera innego niż Sybase ASA, nie wystarczy mieć tylko kopię bazy by odtworzyć środowisko, gdyż ustawienia serwera zapisane są w bazie Master i plikach konfiguracyjnych.

 

Oczywiście plan i jego implementacja to okresowe backupy baz i loga transakcji na inną maszynę. W środowiskach, gdzie potrzebne jest szybkie odtworzenie środowiska stosuje się serwery standby i mechanizm log shipping.

 

 

Migracja danych pomiędzy serwerami

Polega na wyciągnięciu danych z jednego serwera do plików tekstowych, obróbkę tych plików i import do serwera przeznaczenia. Jest to najszybsza metoda migracji. Oczywiście w środowiskach Sybase i Microsoft dla niewielkich baz i tabel możliwe jest bezpośrednie połączenie serwerów poprzez remote / linked server. My preferujemy BCP. Migrujemy z pozytywnym skutkiem dane pomiędzy Sybase Adaptive Enterprise i Microsoft SQL Server w obie strony.

Najogólniej metodologia jest następująca:

 • Przygotowanie identycznej struktury na serwerze docelowym, bez triggerów i indeksów,
 • Ekstrakcja danych do pliku tekstowego,
 • Obróbka znaków końca linii, pustych stringów,
 • Obróbka znaków niedozwolonych,
 • Import danych w trybie bulk copy,
 • Założenie indeksów, triggerów.

 

 

 

Data modyfikacji: 2015-05-23 13:53:24
Komputer Mini-ITX POS Terminal Komputer Mini-ITX biuro i dom Komputer Mini-ITX Video Player HD Multi Display Komputer Mini-ITX Video Player HD Zasilacz PICO PSU

Intesys s.c. informatyk, oprogramowanie, usługi informatyczne, outsourcing IT, komputery, mini-ITX, serwery, helpdesk, serwis komputerowy, internet mobilny. Usługi są dostępne między innymi w miejscowościach: Szamotuły, Czarnków, Pniewy, Poznań, Ostroróg, Obrzycko, Wronki, Duszniki, Gądki, Swarzędz, Oborniki, Rokietnica, Kiekrz, Przeźmierowo, Dopiewo, Buk, Opalenica, Kaźmierz, Tarnowo Podgórne, Luboń, Rogoźno, Czerwonak, Murowana Goślina, Nowy Tomyśl.